Skip Navigation

Flying Flucos Athletics

Fluvanna County High School

.

Flying Flucos Athletics

Fluvanna County High School

Flying Flucos Athletics

Fluvanna County High School

Former Flucos in College Sports


Class of 2001

Ty Denby - Track (Virginia Military Institute)

Ashley Ganoe - Softball (Ferrum College)

Corey Sherk - Football (United States Military Academy West Point)

Frederic Tarver - Football (Northwestern University)

Kathryn Tice - Volleyball, Track, Lacrosse (Bridgewater College)

Class of 2002

Korey Lewis - Basketball (Christopher Newport University)

Michael Gentry - Football (Shenandoah University)

Brandon Greenwood - Football (Bridgewater College)

Class of 2003

Andre Lane - Football (Howard University)

Kyle Miller - Football (Fairmont State University)

Johnny Besecker - Track (Christopher Newport University)

Class of 2004

Dustin Greenwood - Football (Concord University)

Kenny Blackwell - Baseball (Emmanuel College)

Class of 2005

Justin Parker - Basketball (Averett University)

Class of 2006

Michael Bullock - Football (Shenandoah University)

Mitchell Edwards - Baseball (Bridgewater College)

Class of 2007

Danielle Dike - Softball (Georgia Tech University)

AJ Williams - Football (New Mexico Military Institute / University of Tennessee at Martin)

Jeremy Edgell - Football (Emory and Henry College)

Matthew Winkler - Cross Country / Track & Field (Christopher Newport University)

Class of 2008

Deyon Brice - Football (Liberty University)

Ethan Bullock - Football (Shenandoah University)

Travis Marks - Football (Bridgewater College)

Class of 2009

Ariel Stewart - Softball (Bridgewater College)

Class of 2010

Kedarius Bruce - Track (Lynchburg College)

Cameron Coles - Basketball (Emory & Henry College)

Willy Crawford - Wrestling (The Apprentice School)

Tyler Drake - Soccer (Radford University)

Ryan Foster - Baseball (Surry Community College / Bluestone College)

Tyler Graham - Lacrosse (Ferrum College)

Nick Shepherd - Soccer (Mary Washington College)

Kayla Walker - Volleyball (Shenandoah University)

Class of 2011

Tygh Allbaugh - Soccer (Hampden-Sydney College)

Josh Barringer - Baseball (Rockingham Community College)

Christian Chirico - Wrestling (West Virginia University)

Josh Hinkle - Soccer (Lynchburg College)

Melissa Messier - Soccer (Campbell University)

Taylor Rafaly - Soccer (Virginia Military Institute)

Class of 2012

YaYa Anderson - Basketball (Radford University)

Yvonne Smith - Swim (Radford University)

Class of 2013

Jovan Burton - Football (Hampden-Sydney College)

Carly Csapo - Swim (Radford University)

Devin Goode - Football (Emory & Henry College)

Megan Graham - Lacrosse (Randolph College)

Ashleigh Harris - Softball (Radford University)

Dale Ludwig - Soccer (American University)

Hannah Miller - Volleyball (Christopher Newport University)

Kelsey Schlein - Dive (Loyola University)

Dashon Tibbs - Football (University of Richmond)

Justin Zimmerman - Wrestling (Ferrum College)

Blake Hills - Track (Virginia Commonwealth University)

Class of 2014

Bryce Campanelli - Dive (Brown University)

Nicole Douma - Cross Country (Longwood University)

Matt Fragola - Lacrosse (Emmanuel College)

Jedediah Harris - Wrestling (Virginia Military Institute)

Hannah Meador - Pole Vault (University of South Dakota / Virginia Tech)

Jessie VanDyke - Football (Emory & Henry College)

Class of 2015

Craig Cook - Soccer (Emory & Henry College)

Dylon Garrett - Pole Vault (University of Mary Washington)

Cody Gibson - Baseball (Eastern Mennonite University)

Hunter Hotz - Lacrosse (University of the Cumberlands)

Annaliese Kennedy - Softball (Appalachian State University)

Hayley Kline - Track (Case Western Reserve University)

Maddy Kline - Volleyball (University of North Carolina Wilmington)

Kaitlin Presley - Softball (Marietta College)

Lexi Scott - Softball (Christopher Newport University)

Tiffani Shaheen - Softball (Eastern Mennonite University)

Morgan Symmers - Soccer (George Mason University)

Leslie Walters - Volleyball (University of Mary Washington)

Abigail Williams - Tennis (Randolph Macon College)

Tori Stribling - Tennis (Randolph Macon College)

Class of 2016

Carter Allbaugh - Soccer (James Madison University)

Lexi Demers - Soccer (Emory and Henry College)

Avery Haislip - Track / Pole Vault (University of Mary Washington)

Maddie Messier - Soccer (Virginia Military Institute)

Kara Morris - Softball (Richard Bland College)

Class of 2017

Rene Custer - Track (Shenandoah University)

Zack Hartzog - Track (Shenandoah University)

Matasha Martin - Track (James Madison University)

Jake Morris - Track (Shenandoah University)

Class of 2018 

Shaun Holyfield - Baseball (George Washington University)

 



http://flucoathletics.org
Advertisement Advertisement